HOMEPLUG-POWERLINE SİSTEMİ İLE KABLO DÖŞEMEDEN EV İÇİ STABİL NETWORK

HOMEPLUG-POWERLINE SİSTEMİ İLE KABLO DÖŞEMEDEN EV İÇİ STABİL NETWORK

Mesaj tarafından Assasin_2015 Bir Ptsi Ocak 18, 2016 5:38 pm

Dijital dünya meraklıları olarak hepimiz yaşadığımız evin çeşitli noktalarında stabil ve hızlı internet yada ağ ihtiyacı duyuyoruz.
Wireless teknolojiler hızlanmaya devam etse bile hala kablolu bağlantının yerini tutamıyor. Evimde kullandığım 802.11ac kablosuz ağ bile salondan - odama stabil şekilde Iracing oynamaya yetecek bağlantıyı sağlayamadı. Odadan odaya kablo çekmekle uğraşmak ise hiç bana göre değildi.
Neyseki buna gerek de yok. İlk zamanlarından beri takip edip kullandığım Powerline adaptörleri her imdada yetişiyor.

POWERLINE NETWORK NEDİR?

Powerline networking adından da anlaşılacağı üzere, evdeki elektrik hattı üzerinden data transferine izin veren bir protokoldür.

AVANTAJLARI NELERDİR?

Öncelikle mevcut altyapıyı kullanan, yeni kablolama istemeyen bir sistemdir. Kurulumu bilgi istemez ve zahmetsizdir. 200 metreye kadar stabil bağlantı imkanı verir ancak hızlı bir kullanım için bunun yarısı hedeflenmelidir. Kablosuz ağdan daha güvenlidir. Prize tak çıkar şeklinde çalıştığından mekandan mekana rahatlıkla taşınabilir. Kablosuz bağlantı gibi duvarlardan vs. etkilenmez.

DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Adaptörlerin aynı fazda bulunması gerekir. Elektrik hattındaki parazit ve dalgalanmalardan etkilenir. Peak hızları normal kablolu bağlantıya göre daha kırılgandır. Adaptörler arası uyumun önceden araştırılması gerekir. Duvar soketinde kullanılmaları gerektiğinden ergonomik olarak bazen problem olur. Wireless kadar ilgi çeken bir teknoloji olmadığı için dev üreticilerin radarına pek girmiyor. Bu sebepten standartlar konusunda bazen karmaşalar oluyor.

NASIL KURULUR?

En az iki adet powerline adaptörü gerekir. Öncelikle bir çoklu priz üzerine iki adaptör de takıp üzerlerindeki düğmeye basarak pair edilir. Sonrasında istenilen odalardaki duvar soketlerine takılarak kullanılır. Cihazlar birbirini görecektir. Herhangi bir software vs. yüklemeye gerek olmaz. ikiden fazla adaptör varsa (modeline göre 4 taneden 64 taneye kadar oluyor maksimum) tamamı çoklu prizde pair edilebilir. Bazen buna gerek bile kalmıyor.

STANDARTLAR NELERDİR?

Önde gelen powerline üreticilerinin bir araya gelerek oluşturduğu HOMEPLUG oluşumu standartları belirler. Her aygıtta sertifika mevcut değildir. Sertifikalı ürünler birbirleri ile uyum içinde çalışabilirler. Normalde tüm ürünler geriye dönük uyumlu olsa da, bazen sıkıntılı durumlar oluyor.

Çeşitli pazarlama taktikleri ile farklı ürünler gösterilmeye çalışılsa da (Örneğin 200Mbps lik ürüne Gigabit ethernet controllerı koymak gibi) esasen aşağıdaki standartlar mevcuttur:

AV1 14Mbps
AV1 85Mbps (Turbo)

AV1.1 200Mbps
AV1.1 500Mbps

AV2 1200Mbps
AV2 2000Mbps (Yeni)

BEN HANGİSİNİ ALAYIM?

Bütçenin en düşük olduğu durumlarda, bugün için alınması gereken minimum adaptörler 200Mbps lik olanlardır. 1080P ye kadar video, yüksek hızlı internet ve GameStream için düzgün hızlar sunar. 500Mbps lik olanlar pratikte iki kat hız sunmaz ama peak hız açısından 200 lüklerden daha iyidir ve çoğu senaryo için yeterlidir. İkiden fazla adaptör takılıp aynı anda serverdan talepte bulunacaksa AV2 adaptörler tercih edilmelidir.

Bütçenin sınırlı olmadığı durumlarda yeni çıkan AV2 2000Mbps lik adaptörler tavsiye olunur. Bu adaptörler 4K video streaming de dahil tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar hızlıdır. Ayrıca yeni standart MIMO olduğu için aynı anda birden çok stream ile başa çıkabilir.

Her ne kadar çeşitli markaların adaptörleri bir birleri ile uyumlu olsada, en yüksek hız ve en iyi performans aynı marka ve model ürünleri pair etmektir.

Bugüne kadar Qualcomm Intellon chipsetlerin hakimiyeti varken, AV2 2000'in gelmesi ile Broadcom chipsetleri öne fırlamıştır. Bunun en önemli nedeni Qualcomm chipsetlerin 2-68Mhz arasında hizmet vermesidir. Broadcom AV2 MIMO işlemciler 2-86Mhz arasında hizmet veriyor. Broadcom işlemcili modeller ile Qualcomm işlemcili modellerin bir birleri ile çok iyi geçinmemesi gibi bir durumda malesef var, yatırımınızı yaparken buna dikkat etmelisiniz. Birde MIMO olarak kullanılacak sistemdeki elektrik hattının mutlaka topraklı olması gerekiyor.

Hız dışında satın alma kararını etkileyebilecek bir kaç konu daha var.

Bazı modeller işgal ettikleri duvar soketinin yerine kendi üstlerinde bir soket barındırır. Bazı modellerde bu yoktur.
Bazı modeller birden fazla Ethernet soketi barındırır.
Bazı modeller Wireless extender olarak da görev yapar.

Burada ihtiyacın ne olduğu önemlidir.

Bugün için yeni powerline adaptörleri alacak olsam, AV2 2000Mbps olan ve üzerinde priz barındırdan bir modeli seçerdim.

Extollo Communications LANSocket 1500 (şu an için en hızlı adaptör)
ZYXEL PLA5456

Bu modellere örnek olabilir.

En son Assasin_2015 tarafından Salı Ocak 19, 2016 9:11 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Assasin_2015

Kullanıcı profilini gör

Geri: HOMEPLUG-POWERLINE SİSTEMİ İLE KABLO DÖŞEMEDEN EV İÇİ STABİL NETWORK

Mesaj tarafından TTMTK Bir Salı Ocak 19, 2016 6:40 am

Numunelik bir yazi olmus Tolga, ellerine - emegine saglik kardesim. Sen bahsedene kadar Powerline sisteminden haberim yoktu, acaba bu sistem iRacing'e istikrarli yaris imkani saglarmi?

Admin

Kullanıcı profilini gör http://teamturkiye.yetkinforum.com

Mesaj tarafından Assasin_2015 Bir Salı Ocak 19, 2016 8:21 am

Rica ederim. Bence herkesin evinde bir çift bulunmasında fayda olan ürünler bunlar. Bir gün bir şekilde ihtiyaç oluyor. Arkadaşınızın evine gidip LAN party yapmak, yazlık evinizde LAN ihtiyacı olması, Laptop'u alıp başka bir oda da yüksek hızlı internet ihtiyacı, kablosuz setup'ın yetersiz kaldığı senaryolar vs. Birde bu denli frekans kirliliği varken homeplug hayat kurtarıcı.

Evinizdeki elektrik tesisatı topraklı ve problemsiz ise AV2 sınıfı homeplug adaptörleri ile problemsiz şekilde Iracing deneyimi yaşayabileceğinizden kesinlikle eminim. Ben eski tip AV 1.1 200Mbps lik adaptörler ile interneti odama veriyorum ve dediğim gibi internet şöyle dursun, odalar arası 1080P oyun bile stream edip oynayabildim.
Assasin_2015

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından TTMTK Bir Salı Ocak 19, 2016 8:26 am

Yazdigin mantikli, dedigin gibi cok yararli bir urun...sasirdigim olay, böyle guzel bir sistemin daha cok taninmamasi. Cevremde görustugum ve elektronik/teknoloji duskunleri arkadaslariminda haberleri yoktu Surprised

Admin

Mesaj tarafından Husnu Bir Salı Ocak 19, 2016 9:02 am

Tolga süper bir paylaşım olmuş. Ellerine sağlık. Şu an sistemi farklı bir odaya yerleştirdiğim için haliyle modemi de sistemin olduğu yere aldım. Fakat wireless evin her yerinde yeteri kadar ulaşıyor. Eğer bir sıkıntı olursa veya ihtiyaç doğarsa bu sistemi deneyeceğim.

Ben wireless in mesafesini uzatmak için wireless adaptörlerden almıştım. Mesafeyi uzatıyor ama performansı bir miktar düşüyordu.
Husnu

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Assasin_2015 Bir Salı Ocak 19, 2016 9:09 am

Sanıyorum en büyük problemi çıkış ürünlerinin (V1) çok problemli olmasıydı.
Teorik ve pratik hızlar arasındaki farklar insanların beklentilerini karşılayamadı.
Neyseki ürünler geliştirilmeye devam etti.

Birde insanlar kablosuz teknolojilere yatırım yapmaya daha meyilli. Dolayısı ile onun reklamı daha fazla yapılıyor. Evinde media server bulunduran, internete girmekten daha fazlasına ihtiyaç duyan kaç kişi var? Yani ürünün en büyük problemlerinden biride biraz niş bir kitleye hitap etmesi. Yinede geleceğinin parlak olduğunu düşünüyorum. MIMO nun da gelmesi ile daha fazla kişinin dikkatini çekeceğinden eminim.

Hüsnü yapabileceğin en faydalı şey ana routerından bir ethernet kablosu ile Powerline adaptöre giriş yapman ve diğer powerline adaptörünü de evin diğer ucuna takarak, gerekirse bunuda ikinci bir wireless router a bağlaman. Böylece ikinci odada hem dilediğin zaman kablolu bağlantın olur hemde wireless ile evin diğer ucundaki odalara sağlıklı yayın taşırsın. (Direkt Wireless extender işlevi olan powerline adaptörleri de var ama hiç kullanmadım. Güçlü antenli bir external router kullanmak daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.)
Assasin_2015

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından TTMTK Bir Paz Şub. 14, 2016 9:37 am

Yil icinde fibere gecis yapiyorum, simdiden evdeki tum medya sistemini tamamen kablosuza gecirmenin tasarimini yapmaya basladim. Bu durumda iRacing sistemimi ve tv'yi tamamen homeplug-powerline'a gecirecem. Gerisi wi-fi ile rahat yurur.

Admin

- Similar topics