T500RS Direksiyon ve Hareketli Vites Padi Modu

T500RS Direksiyon ve Hareketli Vites Padi Modu

Mesaj tarafından Husnu Bir Salı Ağus. 04, 2015 2:48 pm

Yapacağım modda kullanacağım direksiyonun modelini beliledikten sonra ( Sparco P310 )  bildiğiniz okul  cetveli ile ölçü alarak paintte bir çizim yaptım ve kabataslak bir tasarım oluşturdum.

Sonrasında parçaları temin etmeye başladım. Direksiyonu demontweeks ten temin ettim. Yanında güzel bir eldiven de patlattım Smile

http://www.demon-tweeks.co.uk/motorsport/steering-wheels/sparco-310-steering-wheel-black-suede-310x260mm

Direksiyon geldikten sonra paintte yaptığım çizimin bir çıktısını alıp direksiyon üzerinde bakarak ölçüleri revize ettim .

Revize ettiğim ölçüleri paintteki çizime yansıtıktan sonra tekrar bir çıktı aldım ve direksiyon üzerinde denedim. Bu haliyle tuş panelinin işi bitmişti.

Fakat ben T500RS deki sabit vites padlarını hareketli hale getirmek istiyordum. Bunu yapmak için de normalde gövdeye sabit olan vites padlarını gövdeden ayırıp bir türlü direksiyona monte etmek gerekiyor. Mantık bu şekilde. Vites modu için ayrı bir adaptör yapmalı ve bunu tuş paneli ile birbine monte edecek şekilde yapmalıydım.

Tuş Paneli Üzerindeki Delikler

Vites Padi Modu ile Beraber Tuş Panelinin Birleşmiş Görüntüsü

Yukarıdaki çizimi özetlemem gerekirse

Kırmızı delikler T serisi direksiyonlarda simit söktüğünüzde karşınıza çıkan adaptör için kullanacaksınız .
Mavi delikler ise Sparco , OMP gibi direksiyon simitler için kullanacağınız delikler.
Turucu olan çember ve delikler aslında ayrı bir parça . Bu parça hareketli pedal modu yapmak için gerekiyor. Fakat turuncu delikler direksiyon modu için yapacağınız parça üzerinde olması lazım ki pad modu için yapacağınız parça ile birleştirebilesiniz.
Kenarlardaki renkli delikler ise kırmızı ve mavi deliklerin bulunduğu adaptör üzerine farklı tuşlar koymak isterseniz kullanabilirsiniz. Ama sadece adaptör yapılacaksa onları dikkate almanıza gerek yok .

Çizimin son halinin doğru olup olmadığını görmek adına yine çıktı alıp T500 gövdesine uyguladım.

Bundan sonrasında adaptörleri yapmak için nasıl bir malzeme kullanacığımı belirlemem gerekiyordu. Fleksi kullanabileceğimi düşündüm ve uyguladım.

Sol taraftaki adaptör çizim üzerinde turuncu renk ile belirttiğim parça

Kesimi yaptıktan sonra T500 gövdesine yerleştirip son durumu görmüş oldum.

Tuş paneli bitmişti. Sıra geldi vites padlarini hareketli hale getirmeye. İlk önce vites padini gövdeden ayırdım. Vites padi gövdeye 4 adet vida ile sabitlenmiş. Vidaları söktüğünüzde rahat bir şekilde çıkıyor. Fakat vites padlarinden gövdenin içine giren bir kablo var. Bu kabloyu kesip gövde içine yeni bir kablo çekmeniz gerekiyor.   Eğer orjinalliğini bozmak istemiyorsanız yapmayabilirsiniz. Fakat çok basit ve riski olmayan bir uygulama . Gövde içine giden orjinal kablonun bağlandığı yerdeki kabloları da kesiyorsunuz ve padlardan gövde içerisine çektiğiniz yeni kablo ile birleştiriyorsunuz .

Bundan sonra vites padi modu için yaptığımız adaptörü takma zamanı geldi . Gövdeye sabit olan padları zaten ayırmıştık. Hatırlarsanız 4 tane vida ile gövdeye sabitlenmişti. Pad üzerindeki vida delikleri ile adaptörü üzerindeki vida deliklerini birleştirmemiz gerekiyor. Bunun için biraz uzunca 4 adet vidaya ihtiyacınız var . Vidalar aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi uzun olmalı . Çünkü bu vidalar tuş paneli üzerine de gelecek ve orada somunla sabitleyeceğiz.

Tuş panelini de taktığımızda şu şekilde gözüküyor. Farkındaysanız uzun vidaya fazladan somunlar taktım. Bunun neden adaptörlerin esnemesini azaltmaktı. Siz farklı çözümler üretebilirsiniz.

Birleştirmeleri yaptıktan sonra parçayı gövde üzerine yerleştiriyoruz. Sonrasında direksiyonumuzu da takıyoruz.

Daha sonra adaptörler plastidip plastik kaplama malzemesi ile boyadım. Tuşları Karaköy deki elektronikçilerden temin ettim . Tuşları bağlamak için Bodnarda BBI32 Board ve Rotary Encoder aldım. Kullanacağım parçaları tuş paneli üzerine yerleştirince görsel olarak uygulama sonlanmış oldu.

http://www.leobodnar.com/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=94&products_id=205

Artık tuşları bağlamanın vakti geldi. Butonlar üzerine kabloları lehimledim. Board biraz büyük olmasına rağmen şansıma direksiyon arkasına bir türlü sabitledim.

Direksiyonun arka tarafı bayağı kalabalık oldu.

Husnu

Kullanıcı profilini gör

Geri: T500RS Direksiyon ve Hareketli Vites Padi Modu

Mesaj tarafından TTMTK Bir Salı Ağus. 04, 2015 3:46 pm

Harika paylasim, resimler - videolar 10 numara, ellerine-emegine saglik Husnu. Bosu bosuna Spa24'de 31 rakaminin takim rakamimizin oldugunu yazmadim...bak, sende 31 santimlik Sparco cakmissin, 29'da olabilirdi, 30'da ama otomatikman 31'e takilmissin Wink

Satin aldigin simit 10 numara, umarim yakin zamanda Bodnarima (birgun sahibi oldugumda) kesinlikle bunu siparis ederim.

Admin

Kullanıcı profilini gör http://teamturkiye.yetkinforum.com

Mesaj tarafından Emre Turan Bir Salı Ağus. 04, 2015 3:52 pm

Hüsnü senden bir şey rica edebilir miyim..Bu sparco P310 için yaptığın wheel plate'in şemasını 1:1 olarak paylaşabilir misin? gerektiğinde indirip, en azından 70 mm'lik bağlantılar için kullanabilmemiz için...şimdiden çok teşekkürler...bu arada benim için değil tabi de lazım olabilir..

Emre Turan

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Emre Turan Bir Salı Ağus. 04, 2015 3:52 pm

Hüsnü senden bir şey rica edebilir miyim..Bu sparco P310 için yaptığın wheel plate'in şemasını 1:1 olarak paylaşabilir misin? gerektiğinde indirip, en azından 70 mm'lik bağlantılar için kullanabilmemiz için...şimdiden çok teşekkürler...bu arada benim için değil tabi de lazım olabilir..

Emre Turan

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Husnu Bir Salı Ağus. 04, 2015 3:54 pm

TTMTK demiş ki:Harika paylasim, resimler - videolar 10 numara, ellerine-emegine saglik Husnu. Bosu bosuna Spa24'de 31 rakaminin takim rakamimizin oldugunu yazmadim...bak, sende 31 santimlik Sparco cakmissin, 29'da olabilirdi, 30'da ama otomatikman 31'e takilmissin   Wink

Satin aldigin simit 10 numara, umarim yakin zamanda Bodnarima (birgun sahibi oldugumda) kesinlikle bunu siparis ederim.

Eyvallah abi Sana 31 cm lik direksiyon simiti ve 31 nm torku olan bir bodnar yakışır Smile
Husnu

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Husnu Bir Salı Ağus. 04, 2015 3:58 pm

Emre Turan demiş ki:Hüsnü senden bir şey rica edebilir miyim..Bu sparco P310 için yaptığın wheel plate'in şemasını 1:1 olarak paylaşabilir misin? gerektiğinde indirip, en azından 70 mm'lik bağlantılar için kullanabilmemiz için...şimdiden çok teşekkürler...bu arada benim için değil tabi de lazım olabilir..

Emre alttaki görseli A4 e çıktı alırsan işini görecektir.

Husnu

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Emre Turan Bir Salı Ağus. 04, 2015 4:00 pm

Husnu demiş ki:
Emre Turan demiş ki:Hüsnü senden bir şey rica edebilir miyim..Bu sparco P310 için yaptığın wheel plate'in şemasını 1:1 olarak paylaşabilir misin? gerektiğinde indirip, en azından 70 mm'lik bağlantılar için kullanabilmemiz için...şimdiden çok teşekkürler...bu arada benim için değil tabi de lazım olabilir..

Emre alttaki görseli A4 e çıktı alırsan işini görecektir.

çok teşekkür ederim..

Emre Turan

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından TTMTK Bir Salı Ağus. 04, 2015 4:20 pm

Husnu demiş ki:
TTMTK demiş ki:Harika paylasim, resimler - videolar 10 numara, ellerine-emegine saglik Husnu. Bosu bosuna Spa24'de 31 rakaminin takim rakamimizin oldugunu yazmadim...bak, sende 31 santimlik Sparco cakmissin, 29'da olabilirdi, 30'da ama otomatikman 31'e takilmissin   Wink

Eyvallah abi Sana 31  cm lik direksiyon simiti ve 31 nm torku olan bir bodnar yakışır Smile

Agzindan bal akiyor Husnu, Bodnarlar, simitler...31-motuzbir her turlu okeydir Wink

Admin

Kullanıcı profilini gör http://teamturkiye.yetkinforum.com

Mesaj tarafından Guest Bir Salı Ağus. 04, 2015 6:15 pm

Tek kelime ile harika...

Guest
Misafir

Mesaj tarafından Guest Bir Salı Ağus. 04, 2015 6:19 pm

Tek kelime ile harika...

Guest
Misafir