**Muhammara

**Muhammara

Mesaj tarafından Emre Turan Bir Ptsi Ağus. 24, 2015 5:14 pm

Hem rakı mezesi, hem yemeklerin yanında, hem de kahvaltıda yiyebileceğiniz bir meze..

Malzemeler;
- 200 gr kadar ceviz
- 2 yemek kaşığı domates salçası (tepeleme doldurabilirsiniz, çekinmeyin Smile )
- 1-1½ yemek kaşığı biber salçası (1 kaşık tatlı ½ kaşık acı da koyabilirsiniz, ya da antepte yediğim gibi kulaklarınızdan çıksın diyorsanız tamamını acı salça koyun Smile )
- ½ çay bardağı zeytinyağı
- ½ limon
- 3-4 dilim kuru ekmek (etimek vs gibi saçmalıklar değil)
- 2-3 diş sarımsak
- Tuz (salçanın tuzuna göre)
- Kimyon, toz kırmızı biber, pul biber (isot tavsiyemdir)

Cevizlerin yarısı kadarını blenderın parçalayıcı kabına koyun ve küçük kestiğiniz sarımsakları ekleyip birkaç saniye çekin. Ardından domates salçası, biber salçası ve zeytinyağını ekleyin tekrar çekin. Kuru ekmeklerin içini elinizde ıslatıp yumuşatarak içine katın (ki ben ekmeği yedikten sonra kalanını buzluğa atıyorum bu tarz şeylerde kullanmak için, direkt çıkartıp ıslatınca yumuşuyor ve çok rahat parçalanabiliyor.) ve tekrardan iyice yoğun olup ekmekler kayboluncaya kadar çekin. Limonu, tuz, baharatları ve kalan cevizi de ekleyip tekrardan çekin. Cevizleri parça parça eklememin nedeni kimisi (ki ben de) biraz büyük ceviz parçalarıyla daha lezzetli bulabilir ve 2. kez ekleyince çok çekmeden parçalanmayacağı için ağzınıza biraz daha ceviz gelecektir. Hepsini çektikten sonra kontrol edin eğer çok yoğun ve katıysa az az su ekleyip blender ı çalıştırın ama çok su katmayın çünkü biraz yoğun olması lazım. Eğer su çok gelirse biraz ekmek ve salça ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde sarımsak da çok gelirse bu yolla etkisini biraz azaltabilirsiniz. Hem meze olarak rakının yanında peynirle, hem de kahvaltıda falan çok güzel gider. Ama kahvaltı için yapacaksanız acısını biraz az koymakta fayda var midenize zarar vermeyin..(bu son dediklerim Adanalı kardeşlerim için geçerli değildir, siz en acısından yiyin kardeşlerim Smile )

Afiyet olsun... Smile

Emre Turan

Kullanıcı profilini gör