Oculus Rift

Aşağa gitmek

Oculus Rift

Mesaj tarafından Husnu Bir Salı Tem. 18, 2017 4:01 pm

Yakın zamandaki kampanya dan faydalanıp amazon.com dan sipariş verdik. İlk paket geldi. Touchpad lar yolda. Kullandıkça deneyimleri paylaşacağım

avatar
Husnu

Posts : 712
Join date : 29/07/15
Age : 35
Location : İstanbul

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Oculus Rift

Mesaj tarafından Husnu Bir Cuma Tem. 21, 2017 9:33 am

Sistemi kurdum ve iilk denemeleri yaptım.

İlk kurulum çok basit. http://oculus.com/ dan oculus setup dosyasını indiriyorsunuz . Kurulum ile beraber yaklaşık 1,7 gb lık ir yükleme yapıyor. Yükleme bittikten sonra cihazları algılamaya başlıyor. Oculus üzerinde birer adet HDMI ve USB 3.0  mevcut. Ayrıca bir adet USB 3.0 dan bağlayacağınız sensör , xbox joypad ve ufak bir kumanda mevcut. Ufak kumandanın pil bölümünde plastik bir parça var . Bunu çıkardıktan sonra kurulum esnasında direk algılanıyor. Xbox joypadi için de usb ye takılan bir alıcısı mevcut . Bunlar takılı ise sistem hepsini otomatik olarak tanıyor. Ardından görüntüdeki netliği ayarlıyorsunuz. Bunun için oculus altında sağa ve sola hareket eden birşey var. Buradan mercelerin birbine olan mesafesini ayarlayıp net bir görüntü elde etmeye çalışıyorsunuz .  Son olarak sensörü düzgün bir yere yerleştirmeniz isteniyor ve oculus ile beraber kalibrasyon yapıyorsunuz. Kalibrasyonu oturarak ya da ayakta yapabilirsiniz. Mekanın genişliğine göre sensörün algılayacağı alan değişiyor haliyle  . Ben kokpit üzerinde yaptığım için hareket alanım biraz sınırlı kaldı . Bunları halletiyseniz cihaz normalde kullanıma hazır. Kullanıma hazır diyorum ama dikkat edilecek birkaç husus var onları belirteyim. 3 lü monitör sistem kullanan arkadaşlar surround modundan çıksınlar ve tek monitöre düşsünler. Ayrıca kurulum esnasında sorduğunu ve benim de kabul ettiğimi çok iyi hatırladığım göz sağlığı ile alkalı bir uyarı var . Bunu kabul etmezseniz oyunlar açılmıyor. Ben tek monitöre düşmeme rağmen nedense bir türlü oyunlara geçmedi. Sonra ayarlarından kontrol ettiğimde bu sağlık uyarısının kabul edilmemiş olduğunu gördüm. Düzelttikten sonra sorun kalmadı. Atlamadan oculus üzerinde kendi headset ve mikrofonu mevcut. Ufak kumandası üzerinden ses ayarı yapılabiliyor. Ses konusunda yorum yapmam gerekirse iş gördüğünü söyleyebilirim. Bu arada malzeme kalitesini belirtmeden geçmek istemiyorum. Genel olarak bana biraz zayıf geldi. Daha kaliteli birşey bekliyordum açıkçası. Videolarından gördümüğüm kadarı ile yorum yaparsam HTC Vive çok daha sağllam ve şık gözüküyor .

Edit : Kurulum aşaması ile alakalı bir düzeltme yapayım. Sağolsunn Gökhan Ceylan arkadaşımız beni düzeltti . Kurulum yaparken boy bilgisi girilen bir alan var ve ben büyük bir ihtimal bu alanı atlağım için kokpittin bakışıma göre çok aşağıda kalması durumunu yaşıyorum. Kurulumu tekrar yapıp duruma bakacağım.


Kurulum bu şekilde . Cihazın ergonomisi nasıl derseniz , kendi kafa yapınıza göre cihazın tam oturması için yanlarda ve üstte bantlar mevcut. Cihazı kafanıza takip rahat edebileceğiniz en iyi pozisyonu ve gerginliği ayarlayabiliyorsunuz. Cihaz çok ağır değil ve bence kafada çok fazla ağırlığını hissetmiyorsunuz. Benim gördüğüm tek sıkıntı suratınıza yapışan bölüm. Burada süngerimsi bir malzeme kullanılmış ve bence zayıf.  Belki rahatsız olan kişiler olabilir. Piyasa daha kaliteli ve rahat ettiren bantlar var diye biliyorum. Uzun süre kullanırsam kesin bu bantları değiştiririm.

Evet gelelim asıl mevzuya. Aracın kolpitine geçtiğinizde gerçekten kokpit içinde olduğunuz hissediyorsunuz. Hani 3 lü monitörde kokpiti resim gibi gördüğünüzü düşünürsek bunda bildiğiniz 3 boyutlu bir derinlik var. Kafa hareketlerini algıladığı için istediğini yere bakın yaklaşın o hissiyat devam ediyor. Eğer gerçekte tuttuğunuz direksiyon ile ekrandaki nin yüksekliği eşit bir hissiyata gelirse çok farklı bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Burada bir noktada sıkıntı yaşadım. Direksiyon biraz aşağıda kaldı görselde. Nasıl anlatayım , sanki kafam tavana deyecek kadar yüksek bir pozisyonda kaldım. Neden böyle oldu bilmiyorum. Oyun içindeyken oculusun ufak kumandası ile app taki menüye ulaşabiliyorsunuz. Burada tekrar kalibrasyon yapma imkanınız var. Bunu yapmama rağmen istediğim pozisyonu yakalayamadım. Ama halledilir diye tahmin ediyorum. Benim oculusta merak ettiğim en büyük noktalardan biri FOV açısıydı. 3 lü monitör kullananlar için eğer normalde de kokpiti çok ileride bir pozisyonda kullanmıyorsanız sizi tatmin edecektir. Nasıl bir açıya sahip olduğunuz söylemem gerekirse kapalı kokpit bir araçta kafanız düzken sağ direğin başladığı alt noktaya kadar görüş sağlayabiliyorsunuz. Sağa ve sola bakmak isterseniz de çok büyük hareketler yapmanıza gerek kalmıyor. Daha doğrusu doğal olarak buna adapte oluyorsuz.

Grafik olarak kişiden kişiye değişir belki ama iracigteki blackbox u bile bazen okumak zorlaşıyor. Fakat kokpit içindeki kalite bence yeterli. Derinlik hissiyatı o kadar iyi ki diğer detaylara dikkat etmiyorsunuz. Pist görünümü 3 lü monitör kullanlar için bir farklılık göstermiyor. Fakat   çözünürlükteki zayıflık kendini orada gösteriyor. Pikseller asıl pist detaylarında görüyorsunuz. Piksel yoğunluğunu bir miktar arttırmak mümkün. İracing belgelerim klasöründeki dx11render.ini dosyası içinden oculus rift satırına gelirseniz piksel yoğunluğu ile alakalı olarak 50-300 arasında  değer verebileceğiniz bir satır var. Standart olarak 150 yazıyordu . Ben 300 yapıp denedim. Ne fark oldu derseniz iracing options-garage ekranındak simgeler ve yazılar , black box ve diğer simgeler küçüldü. Bu ayarı yükselttikçe FPS de düşme yaşayabilirsiniz. Ama ben görselde çok büyük bir fark hissettiğimi söyleyemem. Bunun haricindeki diğer ayarlar oyun içerisindeki standart grafik ayarları .

Assetto Corsa yı da denemek istedim fakat onun için Steam VR arayüzünü yüklemek gerekiyormuş . Onu daha sonra deneyeceğim. Başka birşey deneme imkanım olmadı maalesef. Zamanla yeni şeyleri denedikçe izlenimlerimi paylaşırım. Ama yarış simülasyonlarında oculus size gerçek bir kokpit deneyimi sunuyor orası kesin. Bu arada mide bulantısı veya başdönmesi yaşamadım. Fakat oturarak kullandığım için böyle bir problem olmamış olabilir. Eşim bir süre denedi. Ayaktayken bir miktar dengesi bozuldu ve başdönmesi yaşadığını söyledi . Belki alışmadığı için de olabilir. Biraz zaman verip kullanmak gerekiyor. 2 saat kadar cihazı kullandım. Tabi sürekli sürüş yapmadım . Belki 1 saati ayar yapmakla geçmiş olabilir. Hani gözleri rahatsız etti mi derseniz şu an için bir problem yok diyebilirim. Gece baş ağrısı gibi bir sıkıntı yaşamadım. Bu arada şöyle bir yorum yapabilirim. Kendi 3 lü monitörlerimde ortam ışığını kapattığımda parlaklık oculus a göre çok daha fazla. Monitörlerim renk konusunda oculus tan çok daha canlı bir görüntü veriyor . Oculus ta parlaklık o kadar fazla değil. Belki uzun kullanımda monitör daha fazla rahatsızlık verebilir. Oculusunta mercekler çok fazla yakın olduğu için belki bir problem olabilir. Düzgün bir kullanım sonrası bununla alakalı daha net bir yorum yaparım .

Oculus touch ta ekstra 1 sensör daha geliyor ve kalibrasyon biraz daha iyi olduğu söyleniyor. 1-2 güne elimde olur. Onunla beraber deneyeceğim. Elimden geldiğince farklı içerikler ile test edip deneyimlerimi paylaşırım
avatar
Husnu

Posts : 712
Join date : 29/07/15
Age : 35
Location : İstanbul

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Oculus Rift

Mesaj tarafından Husnu Bir C.tesi Tem. 22, 2017 12:35 pm

Oculus Touch ta geldiRockband için ekstra bir parça geldi. Ne işe yaradığını anlamadım açıkçası


avatar
Husnu

Posts : 712
Join date : 29/07/15
Age : 35
Location : İstanbul

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Oculus Rift

Mesaj tarafından Husnu Bir Ptsi Tem. 24, 2017 10:31 am

Touch ları takında yeni sensör ile beraber yeniden kalibrasyon yapıyorsunuz. Biraz daha detaylı oluyor . Sensörleri birbirine bakmayacak şekilde minimum 1 metre mesafede yerleştirmeniz gerekiyor. Ardında touch padlar aracılığı ile ortamdaki hareket alanınızı belirliyorsunuz. Bu alanı belirledikten sonra oculus size sanal bir sınır oluşturuyor. Bunu oculus takılıyken görebiliyorsunuz. İsterseniz ayarlardan kapatma imkanınız var. Kalibrasyonu yaptıktan sonra pratik yapabileceğiniz birkaç demo geliyor karşınıza. Touch padlarin algılaması ve hissiyatı güzel. Üzerlerinde titreşim de mevcut. Mesela sanal sınıra yaklaşınca padlar titriyor.

Kokpitten dolayı sensörlerin yerleşiminde biraz sıkıntı yaşadım . Aslında sıkıntı denemez. 3 lü monitör kullandığımdan dolayı geniş alanı görmesi için sensörleri sağ ve sol monitörleri en uç bölümüne koydum . Ayakta kullanım için çok iyi oldu ama kokpite oturunca sensörler oculusu ile paralel kaldı ve hareket algılamasında problem oldu. Bu sefer sensörleri monitör arkasına aldım . Sensörler önü açık olarak oculusu görmesi gerekiyor. Haliyle o alan dar olduğu için oculus ile arasındaki iletişimde bir miktar sıkıntı yaşadım . Ama en sonunda düzgün bir konum yakaladım .

En sonunda sistemi uzun süre kafadan çıkarmadan denedim. Spa 24 saatlik yarışta 3 stint üst üste attım. Galiba 3 saatten fazla sürdü. Öncelikle 3 saat kullanımdan sonra gözlerde herhangi bir rahatsızlık veya baş ağrısı yaşamadım . Bunun haricinde burun bölgesinde terleme oldu. Son bölümde oculus içini havalandırmaya çalıştım. Fakat ortamda soğutucu olsa belki bu tarz bir sıkıntı yaşamayabilirdim.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim yarış tekrarını izlemek acayip zevkli . Özellikle helikopter kamerası ya da kokpitte yan koltukta oturup detayları görmek çok farklı bir deneyim .

Araç simülasyonları haricinde başka birşeyler denemek lazım. Vakit bulursam onlara bakacağım .
avatar
Husnu

Posts : 712
Join date : 29/07/15
Age : 35
Location : İstanbul

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Oculus Rift

Mesaj tarafından Husnu Bir Perş. Tem. 27, 2017 8:49 am

Son olarak Assetto Corsa da da denedim. AC video ayarlarında başlangıcı oculus olarak seçiyorsunuz. Menüler normal monitörünüzde açılıyor.  Pit ekranına geldiğinizde oculusa geçiyor. Hissiyat aşağıda yukarı iracing ile aynı. Sadece aynaları optimize etmemişler . Aynalardaki görüntü sabit. İracing te bu detay sizin bakışınıza göre değişiyor.  . AC de farklı olarak aracın dışına çıpıp inceleme yapma imkanınız da var. Güzel bir detay. Fakat sanki AC de bir tık daha fazla bulanıklık var gibi hissettim .  

Roller Coaster oyununda denedim . Onda da boşluğa düşünce hissiyat bir garip oluyor. Ayrıca sağa ve sola dönüşlerde istemsizce azıcık o yönde doğru vücudunuzu yatırıyorsunuz. Garip bir durum gerçekten
avatar
Husnu

Posts : 712
Join date : 29/07/15
Age : 35
Location : İstanbul

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Oculus Rift

Mesaj tarafından erolkoroglu Bir Perş. Tem. 27, 2017 7:04 pm

Ellerine sağlık Hüsnü.
avatar
erolkoroglu

Posts : 136
Join date : 31/07/15
Age : 41
Location : istanbul / Türkiye

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Oculus Rift

Mesaj tarafından Atakan Tarkan Bir Cuma Tem. 28, 2017 8:10 pm

Baya yararlı bilgiler olmuş bir solukta okudum.
HTC gelecek tüm görüşmeler yapıldı inşallah haftaya bende
Belki bende HTC ile ilgili birşeyler yazarım abi insanlarında karşılaştırma şansı olur.
Ellerine sağlık tekrar
avatar
Atakan Tarkan

Posts : 32
Join date : 28/03/16

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Oculus Rift

Mesaj tarafından Husnu Bir Ptsi Eyl. 11, 2017 5:20 pm

avatar
Husnu

Posts : 712
Join date : 29/07/15
Age : 35
Location : İstanbul

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz