Team Turkiye Motorsport
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Momentum Simulations - Pedal Set

5 posters

Momentum Simulations - Pedal Set Empty Momentum Simulations - Pedal Set

Mesaj tarafından EfkanBirkiye Perş. Tem. 14, 2016 1:16 am

Herkese merhabalar,

Bir kısmınızın bildiği üzere (özellikle Hüsnü abinin, başını çok şişiriyorum Very Happy ) bir pedal seti üzerinde çalışıyordum. İş bulamıyorum madem ben de bu işlere gireyim dedim. Burada bir konu açıp gelişmeleri paylaşmak istiyorum.

Öncelikle pedal seti ayarlanabilme açısından piyasadaki çoğu setten daha esnek olacak. Herşeyi ayarlanabilir yapmaya çalıştım, böylece herkes kendi zevkine göre ayar yapabilecek. Belki de Heusinkveld pedallardan bile daha ayarlanabilir olabilir.

İlk önce genel olarak bir görüntü paylaşayım. Daha herşey tam olarak bitmediği için bazı eksikler var ancak genel olarak bir fikir verecektir.

Momentum Simulations - Pedal Set 6nV139

Momentum Simulations - Pedal Set WYvPJQ

Montaj için gerekli parçaların çizimini yapacağım daha.

Şimdi özelliklerinden bahsedeyim biraz. Gaz pedalından başlayalım.

Momentum Simulations - Pedal Set O7W5nq

Öncelikle şunu belirteyim, 3 pedal da loadcell ile çalışacak. Gaz pedalında 20 kg loadcell bulunacak. Sarı ile işaretlediğim yerden loadcell üzerinde binen yükten dolayı oluşan moment ayarlanabilecek. Bu sayede pedaldan 4096 çözünürlük alınabilecek diye düşünüyorum.

Kırmızı ile işaretlediğim bölgede değişik birşey düşünüyorum. Throttle shaping diye bir olay var, bazı gt3 araçlarının ayar kısmında görmüşsünüzdür. Bu gaz pedalının lineerliğini değiştiriyor. Bu kırmızı ile işaretlediğim bölgede benzer bir yapı oluşturmaya çalışacağım. Prototip pedalı yapınca bu konu netleşecek.

Yeşil ile işaretlediğim bölge ise pedalın hareket aralığının kontrolü için. Oraya bir parça daha gelecek. Ya da tasarımı değiştirebilirim.

Gelelim fren pedalına.

Momentum Simulations - Pedal Set MJGQWQ

Fren pedalında 200 kg loadcell olacak. 200 kilo nasıl basacağız diye düşünüyor olabilirsiniz, hepiniz gidin bacak antrenmanı yapın! (dermişim Very Happy ) Burada da kırmızı ile işaretlediğim bölgeden loadcell'i ileri geri oynatarak yine üzerine binen yükün momentini değiştirip size uygun olan şekilde ayarlayabileceksiniz. En sağda olunca min kuvvet, en solda olunca max kuvvet gibi. Ayrıca sarı, turuncu ve kırmızı ile belirtilen yerlere kauçuk değil ama benzer işi gören değişik sertliklerde kalıp yataklama yayları gelecek. Görüştüğüm kişiler o yayların aynı işi gördüğünü söyledi, deneyip göreceğiz.

Ve son olarak debriyaj pedalı. Beni en çok uğraştıran bu oldu.

Momentum Simulations - Pedal Set DJb1do

Şimdi burada sarı bölge yine loadcell moment ayarı için, debriyajda 50 kg loadcell olacak. Siyah ile belirtilen bölgeden, debriyaj kavraması hissiyatını verecek mekanizmanın ayarlanması için. Sağa sola kaydırarak pedal hareketinin neresinde kavrama hissiyatının geleceği ayarlanabilecek. Yeşil bölge de yine pedalın lineerliğiyle alakalı olacak. Kırmızı bölgede ise kavrama bölgesinin sertliği ayarlanabilecek. Farklı yay seçenekleri sunulabilir.

Ayrıca farketmişsinizdir, pedal kollarının üstünde ayağımızı bastığımız bölgeler de aşağı, yukarı, ileri ve geri olarak ayarlanabilecek.

Şu an için genel tasarım bu şekilde. Peki üretim konusunda ne durumdayız?

Board için Leo Bodnar ile iletişime geçtim, prototip pedal için bir board siparişi verdim ancak daha sonra üretime geçtiğimde bana özel board yapabileceklerni söylediler. Muhtemelen 4 loadcell'e kadar destek veren bir board olacak. 4 loadcell çünkü ilerisi için el freni düşüncelerim var. Mesela pedalı alan biri el freni de alırsa ayrıyetten bir board kullanmak zorunda kalmasın, gelsin direkt bu boarda taksın. Aynı şekilde sequential shifter, belki button box da bu şekilde sunulabilir.

Loadcell siparişini verdim ve bugün Türkiye'ye giriş yapmış, yarın muhtemelen elimde olur.

Lazer kesim için bu çizimi çeşitli yerlere yolladım bugün. Aşağı yukarı fiyat tekliflerini alıp değerlendireceğim. En uygun bulduğum yerden ilk kesimi yaptıracağım.

Ayrıca gerekli olacak yaylar, rulmanlar, kauçuklar, mafsallar, civatalar vs kafamda oluştu. Şu an için en büyük sorunum damperler. Evet Heusinkveld Ultimate pedallarda bulunan damperler gibi damperler kullanacağım. Hatta daha iyisi çünkü muhtemelen onların da ayarlanabilir olanlarından kullanacağım. Bu konuda da Türkiye'den saçma sapan fiyatlar aldım, bu yüzden yurtdışından bir kaç yerle iletişime geçtim. Onlar da saçma sapan fiyatları veren Türkiye distribütörlerine yönlendirdiler Very Happy Enteresan bi kısır döngü oldu ama bakalım umarım anlaşabiliriz.

Yine durup durup uzun bir yazı yazdım Very Happy Pedal projem bu şekilde ilerliyor, bu konuda bilgilendirme yapmak istedim. Herşey belirlenince ben de bir fiyat belirleyip satışa çıkaracağım. Öncelikle Türkiye'de satışa başlayıp daha sonra yurtdışına açılmayı düşünüyorum. Türkiye'deki fiyatlar muhtemelen daha uygun olacak.

Gelişmeler için takipte kalın!
EfkanBirkiye
EfkanBirkiye

Momentum Simulations - Pedal Set Empty Geri: Momentum Simulations - Pedal Set

Mesaj tarafından Mücahit Perş. Tem. 14, 2016 8:04 am

Efkan Smile acayip güzel bir giriş yapmışsın ve bildiğin bu bayram sonrası sürprizi olmuş Smile benn bu düşüncene bayıldım ve şunu da söylemek isterim ki daha pedal almadım.. Bu çizimdeki gibi kaliteli bir işçilik, malzeme ve tasarım ortaya çıkarsa iyi bir rakam ödemeye hazırım. Belki forumları okumuşsundur. Ben Osw sistem toplamaya çalışıyorum en kısa sürede ve şuan pedal olarak da aklımda Club Sport V3 var. Ek parçaları ile pedal setine ortalama 500 euro vereceğim. Heusinkveld in istediği rakam o malzeme ve işçilik emek kalitesi açısından bence baya yükseklerde. Parasini hakeden bir ürün olduğunu düşünmüyorum ama senin çizimlerin çok çok daha kaliteli ve işçilik isteyen bir sistem gibi duruyor. Birde söylemek isterim ki benim bir pedala verebileceğim rakam max 600 Euro. Senin kafanda belirlediğin bir rakam büyük bir ihtimalle şuan yoktur çünkü dediğin gibi saçma sapan fiyat veriyorlar. Peki ne kadar zamanda hazır hale getirmeyi planlıyorsun?
Mücahit
Mücahit

Mesaj tarafından Husnu Perş. Tem. 14, 2016 9:30 am

Kardeşim ellerine emeğine sağlık. İnşallah çok güzel birşey çıkacak ortaya. Prototip çıktıktan sonra eksiklerini giderir, asıl numuneyi alıp denemeleri yaparız. Allah bol kazançlar nasib etsin Smile
Husnu
Husnu

Mesaj tarafından Assasin_2015 Perş. Tem. 14, 2016 9:57 am

Umarım proje başarılı sonuç verir. Tavsiyem sadece en iyisini yapmaya odaklanarak, tedarik sıkıntısı içine girmemen. Yani çok iyi netice veren bir parçanın tedariği ile ilgili sıkıntı olma potansiyeli, yada çok uzun bekleme süreleri varsa alternatifine yönelmelisin. Gerçekten bu kadar çok loadcell e ihtiyaç varmı? Belki bir iki alternatifli (daha uygun fiyatlı) model olmasında fayda olabilir. Türkiye de 600TL lik pedallar bile çoğu kişi için çok pahalı. Hobi olmanın ötesinde bir iş sahası olarak düşündüğün için söylüyorum bunları. Özellikle fiyat/performans olarak V3'e alternatif bir ürün yapabilirsen (PT-1 gibi) çok iyi siparişler alabilirsin. Hayırlısı olsun test etmek için sabırsızlanıyoruz Smile
Assasin_2015
Assasin_2015

Mesaj tarafından EfkanBirkiye Perş. Tem. 14, 2016 11:51 am

@ Hüsnü abi,

Abi prototipi yaptığımda elden ele dolaştırın, test edin eksikleri söyleyin Very Happy

@ Mücahit

Bayramda oturup şeker yiyip paso çizim yaptım Very Happy Tahmini bir süre ve fiyat verebilmem için prototipi yapmam gerekiyor. Eğer bir sıkıntı olmazsa, şu anki gidişatta prototip 2 haftaya hazır olur gibi görünüyor. Setler için mümkün olan en uygun fiyatı vermeyi düşünüyorum, yani ben de bu ülkede yaşıyorum ve yurtdışında satılan setler TR'ye gelirken ne kadar kargo, vergi vs biniyor, fiyatlar ne kadar şişiyor çok iyi biliyorum. O yüzden bir ayar çekeceğiz Very Happy

@ Tolga abi,

Aslında tasarıma ilk başladığımda aklımda hep HE Ultimate pedallardan daha iyi bir set yapmak vardı. Çünkü incelemelere, yorumlara baktığımda şu an en iyilerden sayılıyor. Ben de en iyi sayılabilecek pedala bakıp eksikleri var mı yok mu anlamaya çalışıp yeni fikirler geliştirmeye çalıştım. Ama dediğin gibi TR'de alım gücü düşük, şimdi bi HE Ultimate'e kaç kişi 1400 dolar verebilir? PT-1 fiyatları epey uygun ancak onda da insanlar aylarca bekliyor. Bu yüzden iyi bir denge kurmayı düşünüyorum fiyat/performans konusunda. Özellikle Türkiye için. Ha olur da isim haklarını alıp yurtdışına açılabilirsem (buradaki prosedürü tam olarak bilmiyorum daha) o zaman onlara vereceğim fiyat daha farklı olur. Ayrıca loadcell iyidir abi, potlara pek güvenemiyorum Very Happy

EfkanBirkiye
EfkanBirkiye

Mesaj tarafından EfkanBirkiye Paz Tem. 17, 2016 1:53 pm

Küçük bir güncelleme yapayım. Pedallarda ufak tefek değişiklikler yaptım. Pazartesi günü bir aksilik çıkmazsa prototip için kesime yollayacağım.

Momentum Simulations - Pedal Set DJ0RX1

Ayrıca bir sequential shifter üzerinde de çalışmaya başladım. o da biterse kesime hepsini beraber yollarım.

Momentum Simulations - Pedal Set VY1VZR
EfkanBirkiye
EfkanBirkiye

Mesaj tarafından EfkanBirkiye Salı Tem. 19, 2016 12:39 pm

Evet beyler çizimlere devam ediyoruz Very Happy Yeni ürün;

Momentum Simulations - Pedal Set 81ykPA

Karbonfiber ve plastikten yaptıracağım. Pedal setinde ve sequential viteste olduğu gibi bu da epey ayar seçeneği sunacak. Pad'in hareket aralığı, simide göre genişlik ayarı, ileride gelebilecek bir debriyaj padini de bağlayabilmek için açı ayarı ve z eksininde 10 dereceye kadar eğim ayarı. Pedalı ve sequential'ı hallettikten sonra bunun da prototipine başlayacağım.
EfkanBirkiye
EfkanBirkiye

Mesaj tarafından Husnu Salı Tem. 19, 2016 4:33 pm

Ürünler şahane. Çıksa da test etsek Smile
Husnu
Husnu

Mesaj tarafından EfkanBirkiye Çarş. Tem. 20, 2016 11:54 am

Az kaldı abi Very Happy
EfkanBirkiye
EfkanBirkiye

Mesaj tarafından EfkanBirkiye Cuma Tem. 22, 2016 4:44 pm

Lazer kesim işi tamam Very Happy

Momentum Simulations - Pedal Set Zdly3V
EfkanBirkiye
EfkanBirkiye

Mesaj tarafından Mücahit C.tesi Tem. 23, 2016 1:05 am

Bekliyoruz Wink
Mücahit
Mücahit

Mesaj tarafından EfkanBirkiye Salı Tem. 26, 2016 10:34 pm

Küçük bir güncelleme.

Bugün tornacıya yaptıracağım parçaları verdim ve mafsalarla rulmanları aldım. yarın tornacıdan parçaları alacağım sonra gidip civataları alıp yayları yaptıracağım. Tasarımda da küçük bir hata yapmışım, bu yüzden bir parçayı lazere tekrar yolladım. Onlar da yoğunuz diyorlar. Paşaların yoğunlukları biterse paddle shifter'ı da kestirip o eksik parçayı da alacağım. Ayrıca bir de yarın pedalın ayak basılan kısmı için silindirik büküm yapan bi yere gidip o parçaları kavisli hale getirteceğim.

Ayrıca Leo Bodnar'dan aldığım board gelmemişti, bugün mail attım ve yenisini yollayacağını söyledi. Hem de UPS ile yollayacak. Valla adamlardaki müşteri hizmetleri efsane Very Happy

Lazer beni oyalamaya devam etmezse bu haftasonu pedalı toplamaya başlarım gibi görünüyor.
EfkanBirkiye
EfkanBirkiye

Mesaj tarafından EfkanBirkiye Çarş. Tem. 27, 2016 6:30 pm

Şimdilik şunu şuraya bırakayım Very Happy

Momentum Simulations - Pedal Set WY50p2
EfkanBirkiye
EfkanBirkiye

Mesaj tarafından TTMTK Paz Tem. 31, 2016 8:32 pm

Helal Efkan,
10 numara calisma olmus zaten sanada herseyiyle 4-4'luk bir sistem calismasi yakistirirdim. Prototip uzerindeki incelemeleri bekliyoruz...uzun uzadiya, her yönu incik-cincik edilmis - her kösesine deginilmis muhtesem bir video/yazi bekliyoruz Wink
TTMTK
TTMTK
Admin

https://teamturkiye.yetkinforum.com

- Similar topics